„Цветето на солта“ на Надежда Косева получи награда от професионалната платформа на филмовия фестивал в Арас, Франция.
Дни на културно – историческото наследство в Батак ’ 2024 се подготвят в местния музей, съобщиха от културната институция.
В рамките на три дни, между 29 октомври и 1 ноември, ще бъдат представени различни изложби.
В първия ден във фоайето на Исторически музей - Батак ще гостува Национален музей на образованието в Габрово с изложба „Едно място за всяко нещо и всяко нещо на мястото си”.
На същата дата ще бъдат представени презентации на теми "Батак 60 години град", "Александър Попов – успешният кмет", "Борис Шаров – живот в дати" и "180 години с „Български буквар” на Георги Бусилин". В музейна галерия „ Борис Шаров“ пък гостува изложба „Корейско изкуство”, добавят още от музея.
На 31 октомври отново във фоайето на музея ще се проведе инициативата "Рисуване и усмивки
Предизвикалият противоречия документален филм „Руснаци на война“ няма да бъде представен пред публика, съобщиха снощи от Цюрихския филмов фестивал (ЦФФ), като посочиха причини, свързани със сигурността, предаде Франс прес.
Руско-канадската режисьорка Анастасия Трофимова също няма да пътува до Цюрих „с оглед на ситуацията“, съобщиха организаторите в кратко изявление, публикувано в социалната мрежа "Екс" и добавиха, че филмът ще остане в документалния конкурс.
„Филмовият фестивал в Цюрих реши да не показва филма публично“ „от съображения за сигурност“, посочиха те.
„За ЦФФ сигурността на публиката, гостите, партньорите и нашите екипи е абсолютен приоритет“, се казва в изявлението, без да дават подробности за конкретните причини за това решение.
Фестивалът в Торонто също се позова на „заплах
Цигуларката Сойонг Юн свири в зала „България“ на 24 октомври, съобщават от Софийската филхармония.
Тя ще представи Концерт за цигулка и оркестър №1 от Сергей Прокофиев. Диригент на вечерта е Йи-Чен Лин. В програмата са включени още Симфонични танци от Сергей Рахманинов и Симфония №31 от Моцарт.
Престижното музикално списание Gramophone определя изпълненията на Сойонг Юн като „прецизни и изключително дисциплинирани“, а критиците на The Guardian заявяват, че „нейното техническо съвършенство винаги е поставено в услуга на музиката“.
Свири на цигулка на Джовани Батиста Гуаданини, изработена в Торино през 1773 г.
Сойонг Юн е родена на 28 октомври 1984 г. в Сеул. Носителка е на награди
Три концерта и пет изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ този месец, съобщават от екипа на музея.
През ноември посетителите ще може да разгледат временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, „Умни минерали за умни телефони“.
На 29 ноември ще бъде открита изложбата „Приказки с цветя в музея“ – изложба икебана. Тя ще продължи до 1 декември, отбелязват от екипа на музея.
Тази вечер и на 21 ноември НМ „Земята и хората“ ще бъде сцена на концерт на Симфониета - Видин. На 16 ноември ще бъде представен концерт от фестивала „Изкуствата за Земята“.
/ВСР
Испанският певец Алехандро Санс ще бъде удостоен с отличието на „Билборд“ за цялостни постижения на церемонията по връчването на латино музикалните награди на изданието.
Церемонията ще бъде излъчена от Маями по телевизия Телемундо на 20 октомври.
От пускането на Viviendo Deprisa през 1991 г. до последния му студиен албум Sanz, издаден през декември 2021 г., артистичният и личният принос на певеца разшири обхвата на латино музиката по целия свят, а влиянието му продължава да определя индустрията и днес, пише „Билборд“.
Наградата за цялостни постижения в латино музиката на Билборд е отличие, което се връчва на изпълнител или група, които имат „продължителна и изключителна кариера, включваща артистичен и личен принос, оказал голямо влияние върху латино музиката в световен мащаб“.
„Дълбоко съм благодарен за това признан
Режисьорката представи проекта на най-новия си игрален филм на професионалното събитие Arras Days, разказват от „Арт фест“.
Arras Days е платформа, която повече от десет години среща кинопрофесионалисти – режисьори, продуценти, дистрибутори, фестивални селекционери, насърчавайки ги да създават международни партньорства и копродукции.
Жури в състав Миля Микола, Лоран Даниелу и Дарио Векиато присъди награда, съдържаща и парична премия от 5000 евро, за проекта на Косева.
„Цветето на солта“ е проект на третия пълнометражен игрален филм на режисьорката („Ирина“, „Клопка“), получил подкрепа за развитие от НФЦ и програмата „Творческа Европа“. Продуцент е Стефан Китанов („РФФ интернешънъл“), а сценарият е на Симеон Венциславов и Надежда Косева.
Филмът разказва историята на aрогантната и отчуждена от семейството си Нина, която след тежка катастрофа е принудена да започне рехабилитация, където среща Ирини, събирач на цветето на солта и самоук лечител със съмнителна дарба, която вярва, че тялото не може да се излекува отделно от душата. „Много съм благодарна за тази награда – тя дава надежда, че историята ни вълнува и провокира далеч извън пределите на България“, казва Надежда Косева.
С прожекция на филм за историята на културната институция и тържествена церемония Габровският драматичен театър отбеляза своята 95-годишнина на 16 ноември.
На празника беше премиерата на документален филм за историята на Габровския театър. Той е специално създаден от част от екипа на театъра за юбилея.
През последните няколко години благодарение на съвместна работа с Държавен архив - Габрово е станало ясно, че Габровският общински театър е основан през 1929 г. и възниква в сградата на сегашното Народно читалище „Априлов-Палаузов“.
През 2023 г. комисия решава той да се възприема за основоположник на днешния Драматичен театър „Рачо Стоянов” в града и така летоброенето да започва от 1929 г. Това е причината и през 2020 година да честваме 75 години от създаването на театъра (създаден е като държавен театър на 10 октомври 1945 г.), а пр
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония.
С продължителни аплодисменти и викове „Браво“ изпратени солистите на вечерта – наскоро спечелилият наградата „Опус класик“ – Готие Капюсон, и световноизвестният цигулар и носител на „Грами“ – Аугустин Хаделих.
Двамата бяха извикани няколко пъти от публиката, за да се поклонят, не нямаше бис, след като представиха 25-минутния Концерт за цигулка, виолончело и оркестър в ла минор от Йоханес Брамс. Това беше втората част на вечерта с диригент маестро Найден Тодоров.
Събитието бе открито с увертюрата „Хебриди“ (или „Фингалова пещера”), с
Обичам щурците. Докато има щурци, има надежда, че светът съществува, казва Кирил Маричков през 1991 г. Четвърт век по-рано той създава една от най-влиятелните рок групи в България – „Щурците“, на която е фронтмен, басист, певец и основен композитор.
Музикантът, който си отиде на 11 октомври, днес щеше да навърши 80 години.
Тази вечер в зала 1 на НДК ще бъде изнесен концерт на „Фондацията“ в негова памет.
Той е роден в София, където завършва средното си образование в училище „Антим I“. Живее в къщата, построена в началото на 20-и век от дядо му – арх. Киро Маричков. Другият му дядо – Борис Левиев, е главен диригент на Музикалния театър и първи въвежда внука си в света на музиката.
ОТ МАЛЪК СВИРИ НА ПИАНО
Театралната постановка „Не бях аз“, която е продължение на филма „Вчера“, ще бъде представена пред самоковската публика на 30 септември, в читалище-паметник „Отец Паисий - 1859“, съобщиха от екипа на културната институция.
Постановката разказва историята на главните герои Иван (Христо Шопов) и Дана. Те се срещат тридесет и пет години по-късно, в същото училище, в което някога са учили.
Тази среща е желана и от двамата, но отлагана с години, а сега съдбата ги събира отново, за да им даде шанс да се изправят един пред друг, да изрекат премълчаното и да разберат този таен с години копнеж дали е истина все още или е привилегия само на младостта, казват организаторите.
Автор е Владо Даверов, а режисьор - Лиза Шопова. Сценографията е на Анелия Райкова, музиката е на Кирил Маричков.
Първата вечер от шестото поред издание на Spice Music Festival 2024 събра в зоната на Морската гара в Бургас няколко хиляди души публика, за да видят и чуят едни от големите имена на музикалната поп сцена от 90-те години.
За първи път в историята на музикалния форум на сцената е обособена специална зона, за която се предлагат ограничен брой пропуски. На нея най-големите фенове на Spice Music Festival могат да танцуват и да се насладят на своите любимци на една ръка разстояние по време на техните изпълнения.
Минути преди да бъдат отворени вратите вече имаше дълги опашки от чакащи да влязат.
Събитието започна малко след 18:00 ч. вчера с музикалните миксове на DJ Никита, който успя да подгрее публиката преди появата на първите участници във фестивалната програма.
Първа на сцената се качи изпълнителката и бивша членка на белгийското електроник три
„В рамките на фестивала тя е представила и филма си „Клопка“ – на две прожекции пред препълнени зали. Развълнуваните зрители останаха за дълги и емоционални дискусии след филма“, допълват от „Арт фест“.